AGE

egy angol rövidítés, magyarul pontosan lefordítva annyit jelent:


Advanced = Előrehaladott
Glycation = Glikációs
Endproducts = Végtermék

Kicsit egyszerűbben fogalmazva, a szervezetünkben felhalmozódott káros anyagok szintjének a mérőszáma, amivel tulajdonképpen meghatározható, hogy mennyi idős a szervezetünk.

Ezek az AGE-k a felelősek szervezetünk öregedéséért.

Születésünk pillanatában ez a szint nagyjából nulla, majd az életkor előrehaladtával ez folyamatosan emelkedik, az életkorunk és még-inkább életmódunk hatására.

Számos betegség forrása az emelkedett AGE érték*, de sok esetben figyelmeztető jel:
  - egy keringési probléma időben történő észlelésére,
  - utalhat kialakulóban lévő cukorbetegségre,
  - veseelégtelenség vagy cukorbetegség szövődményeinek a kialakulását jelzi
  - fontos szerepet játszik az Alzheimer kór kialakulásában és
  - az öregedési folyamatokban.

A szervezet AGE szintjét kórházakban szövettani vizsgálatokból határozzák meg. Számos nagyobb műtét előtt elvégzik ezt a vizsgálatot, mert a szövődmények várható kockázatai egyenes arányban emelkednek az illető AGE szintjével. Az általunk használt TrueAge scanner eredményei klinikai tesztek során a szövettani eredményekkel egyező értékeket mutattak, így a bőrön mért értékek +-10%-os pontossággal szövettan nélkül is megmutatják az előrehaladott glikációs végtermékek mértékét szervezetünkben.

Az AGE szint csökkentése, de legalábbis növekedésének megállítása, hosszú ideje foglalkoztatja a gyógyszerek készítőit, kutatóit. Sajnos a mai napig NEM LÉTEZIK a piacon olyan gyógyszeripari termék, ami jelentős mellékhatások nélkül tudná az AGE szintünket "kordában tartani"!

Akkor mit tehetünk mégis?


1.) Az első lépés az, hogy megtudja az Ön valódi AGE szintjét, melyből kiderül, hogy szerevezete idősebb, vagy fiatalabb-e jelenlegi naptári életkoránál,

2.) majd ennek ismeretében meghozza a szükséges döntést:

MARAD a jelenlegi életmódja mellett, vagy bizonyos területeken VÁLTOZTAT azokon.

3.) Ennek megfelelően cselekszik is, mert a szilveszteri fogadalmakhoz hasonlóan sem az AGE szintjének ismerete, sem a megfelelő döntés meghozatala nem fogja önmagában ezt az AGE szintet, vagyis testének BIOLÓGIAI ÉLETKORÁT csökkenteni!

Szervezetünk öregedésének lassításához, jobb esteben fiatalodásához a megfelelő döntések KIVITELEZÉSE vezet!

Mi tehát a megoldás?

Ezen döntések egy részének, vagy egészének kivitelezése a mindennapokban:
- Rendszeres testmozgás
- Nyers zöldségek, gyümölcsök fogyasztása
- Hirtelen sült ételek helyett párolt, vagy lassan kis lángon sült ételek fogyasztása
- Tartósítószerekkel teli ételek elhagyása,
- Dohányzás mellőzése,
- Alkoholfogyasztás mellőzése, vagy mérséklése
- Stressz csökkentése a mindennapokban,
- Kiadós alvás, rendszeres pihenés
- Bioaktív italok fogyasztása



*Dr. Wagner Zoltán doktori értekezésében írta:
Nem-enzimatikus glikációnak, vagy Maillard-reakciónak nevezzük azt a több lépésben zajló, egy idő után irreverzibilissé váló folyamatot, mely redukáló monoszacharidok és aminocsoportot tartalmazó molekulák (fehérjék, DNS és lipidek) közt játszódik le. A glikáció során képződő szabad gyökök és glikációs intermedierek, valamint az előrehaladott glikációs végtermékek fontos szerepet játszanak a krónikus veseelégtelenség és a cukorbetegség késői szövődményeinek kialakulásában, az Alzheimer betegség pathogenesisében és az öregedési folyamatokban [Brownlee, 1995; Singh et al., 2001; Henle et al., 1996; Raj et al., 2000; Münch et al., 1997b; Horiuchi & Araki, 1994].

"A cigarettafüstből származó glikációs végtermékek képződésének pontos mechanizmusa ismeretlen. In vitro vizsgálatok szerint aminoguanidinnal kivédhető11 a dohányfüst AGE-képződést indukáló hatása, ami arra utal, hogy a dohányfüst okozta  AGE-képződésért reaktív dikarbonilok tehetők felelőssé [Cerami et al., 1997]. "

A táplálékok CML tartalma a hőkezelés hatására jelentősen megnő [Erbersdobler, 1989]. Hasonlóképpen, enzimhez kötött immunoszorbens teszt (enzyme linked immunosorbent assay, ELISA) módszerrel, poliklonális anti-AGE-ribonukleáz antitest alkalmazásával azt találták, hogy szénhidrátot és fehérjét tartalmazó táplálékokban 5-10-szeresére, lipideket is tartalmazó ételekben pedig 100-szorosára emelkedik az AGE-termékek mennyisége a hőkezelés hatására [Koschinsky et al., 1997]. A hőkezelt ételekben az előrehaladott glikációs végtermékeken kívül glikációs intermedierek is jelentős mennyiségben megtalálhatók, mint például az Amadori-termék fruktózlizin [Erbersdobler & Hupe, 1991], vagy a reaktív dikarbonil metilglioxál [He et al., 1999]."

1 megjegyzés: